X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

ستاره انیس

شعر و ادبیات فارسی
یکشنبه 22 آبان‌ماه سال 1390

نمایشگاه تجلی عشق

 رونمایی از تابلوهای نقاشی بانو طیبه تیموری (حدیث) 

روز جمعه مورخ 20/08/90 هنوز برف زیبایی روی چمن های محوطه مجموعه فرهنگی نیاوران نشسته است. مجموعه صاحبقرانیه را که پشت سر می گذاریم به تالار آبی می رسیم. تالاری با دیوارهای بلند و ستون های آبی که مزین شده به 34 تابلو نقاشی و تندیس های زیبایی که هنر دست نقاش – شاعر و هنرمند توانای معاصر سرکار خانم طیبه تیموری متخلص به حدیث می‌باشد.

در این بین کتاب های ایشان نیز به چشم می خورد از جمله: 

مجموعه شعر الف شین کاف و کتاب پرند عشق

تماشای آثار هنری میزبان، مدعوین را بر سر ذوق آورده بود. این مراسم با بیانات شیوا و شیرین جناب پروفسور حسین باهر آغاز شد. برنامه با شعر خوانی آقای شمس خلخالی رئیس محترم انجمن ادبی فردوسی ادامه یافت و سپس گروه موسیقی آوای سرور به سرپرستی استاد بهمن فردوسی به هنرنمایی پرداختند. سخنرانی جناب پروفسور سید حسن امین اینچنین آغاز شد:

مراسم رونمایی آثار هنری خانم تیموری این فرصت را برای ما و هر کس که ایران را دوست دارد مغتنم ساخته است چرا که در وجود ایشان چند هنر مختلف را یکجا شاهدیم. هنر علاوه بر اینکه دارای یک ویژگی خاص است که هنرمند باید استعداد و ظرفیت اون رو داشته باشد برای ظهور و بروز اون به تمرین و ممارست نیاز است. اما اینکه یک هنرمند بتواند در بخش های مختلف هنری استعداد خودش را به ظهور برساند جای تحسین دارد. خانم تیموری شاعر، نقاش، دکلماتور و طراح هستند در این نمایشگاه آنچه که حائز اهمیت و تحسین برانگیز است توجه به سوژه شاهنامه فردوسی است اثری که نصب‌نامه ما ایرانیان است. اثری که شناسنامه فرهنگی و ادبی ماست. ظهور و وجود فردوسی از جهات مختلف برای ما حائز اهمیت است. اینکه ما زبان فارسی را وامدار حکیم ابوالقاسم فردوسی هستیم و اینکه فردوسی به حق گفت چو ایران نباشد تن من مباد.

سخنرانی آقای دکتر بابایی از دیگر بخش های برنامه بود. تا آنجا که نوبت به خانم طیبه تیموری رسید صدای پرطنین و گرم این بانوی هنرمند در سراسر تالار طنین انداز شده بود ایشان با بیان اینکه این نمایشگاه را به استاد معظم جناب دکتر محمودی بختیاری تقدیم کردند و با ادای این جمله «تقدیم به کیمیاگری که با اکسیر عشق مس وجودم را به زر اندیشه مبدل ساخت» نقالی و شاهنامه خوانی را با عنوان هفت خوان عشق آغاز کردند.

جا دارد که از زحمات هنرمند ارجمند و خوش ذوق آقای مهندس فلاحی که ثبت و ضبط این لحظات را به بهترین نحو ممکن انجام داده اند سپاسگذاری شود. 

سخنرانی دیگر اساتید همچون آقای دکتر کیومرث منشی زاده و استاد جمال پور  از دیگر بخش ها بود تا اینکه هنرمند جوان آقای شکیبا به خواندن ترانه هایش پرداخت.  

در خاتمه خانم طیبه تیموری از زحمات بی شائبه و مدیریت قابل تقدیر جناب سرهنگ هوشنگ وزیری با اعطاء یکی از تابلوهای نقاشی با مضمون شاهنامه فردوسی قدردانی نموده و حضور فعال این پشکسوت دلسوز را مایه شکر و سپاس عنوان کردند.

برای این بانوی هنرمند آرزوی موفقیت داریم.

چهارشنبه 18 آبان‌ماه سال 1390

سربداران

پس از یکصد و بیست سال استیلای قوم تاتار و مغول بر ایران و بسیاری از مناطق آسیا، قیامی مردمی در باشتین و سبزوار خراسان علیه ظلم و تعدی حاکمان مغول و عاملان آنان به وقوع پیوست. این نهضت که به قیام سربداران شهرت یافته‌است، از لحاظ وسعت، بزرگ‌ترین، از نظر تاریخی مهم ترین جنبش آزادی بخش خاورمیانه در قرن هشتم هجری بود. تلاش پیگیر رهبران آزاده این قیام، منجر به تشکیل حکومت مستقل ملی و شیعه مذهب ایرانی در خراسان شد. مهم ترین ویژگی‌های این حکومت عبارت بود از: تنفر و انزجار از عنصر مغولی و تثبیت ایدئولوژی تشیع امامی. 

هنگامی که سربداران توانستند بر حاکم مغولی خراسان پیروز شوند حکومت مستقلی ترتیب دادند و سبزوار را مرکز خود ساختند. قیام سربداران با آن که جنبشی محلی بود و مدت زیادی دوام نیافت، اما در تاریخ ایران اهمیتی خاص دارد، زیرا در پی این قیام و با نیرو گرفتن از پیروزی‌های آن بود که در نقاط دیگر نیز مردم روستاها سرکشی آغاز کردند. 

استقرار دولت مرعشیان در مازندران را باید یکی از بارزترین پی آمدهای حکومت سربداران دانست. امرای سربداران در اداره حکومت با یکدیگر اختلاف بسیار داشتند و بسیاری از آنان با توطئه یاران خود را از پای درآمدند. با این همه در مدت کوتاه حکومت ایشان، آبادانی بسیار صورت گرفت و خرابی‌های حمله مغول تا حد زیادی جبران شد. امیران سربدار در پی بهتر کردن زندگی روستائیان و طبقه محروم شهر بودند و به نوعی مساوات در تقسیم عواید و ثروت عمومی اعتقاد داشتند.