ستاره انیس

شعر و ادبیات فارسی
شنبه 30 دی‌ماه سال 1391

استاد همایون خرم را در محافل ارزنده هنری، ادبی دیگر نمی‌بینم

صبح روز جمعه به تاریخ 29 دیماه سال 91 با خانمی هنرمند و عکاس یک قرار مصاحبه داشتم، دومین جمله این دوست پس از سلام و احوال‌پرسی این بود که متاسفانه صبح امروز رادیو اعلام کرد، استاد همایون خرم به رحمت ایزدی پیوست. از معدود مواردی است که پس از شنیدن خبر فوت قلبم داغ شد و از صمیم قلب غمگین شدم.

در سال جاری 3 بار افتخار حضور در محافلی را داشته‌ام که به قدم‌های این بزرگ مرد نیک نام و افتخار آفرین دنیای موسیقی مزین شده بود و این دوست عکاس و خبرنگار خانم مرجان سعیدی، چندین عکس بسیار زیبا از ما تهیه کرد که طی روزهای آینده در همین وبلاگ قرار می‌گیرند. همایون خرم نماد برجسته عصری بود که موسیقی ایرانی در عین حفظ چارچوب‌ها و بی‌آنکه قالب‌هایش شکسته شود، شاهد نوآوری فراگیری در آهنگسازی و تکنیک نوازندگی و خوانندگی شد، ارکسترهای بزرگ موسیقی ملی با کنار هم گذاشتن سازهای ایرانی و غربی شکل گرفت، و موسیقی ایران شمایل تازه‌ای به خود گرفت که فصل تازه‌ای را در فرهنگ این سرزمین آغاز کرد.

در میان سرامدان این عصر نوآوری، همایون خرم، پرکارترین و یکی از خلاق‌ترینها بود. شمار ساخته‌های او تا هشتصد اثر روایت شده که بسیاری از آنها، از جاودانه‌ترین و محبوبترین قطعات تاریخ موسیقی ایرانی شدند و در خاطرات مردم ایران جای گرفتند.

او همچنین نوازنده‌ای صاحب سبک و از نسلی بود که به ساز غربی ویلون هویتی ایرانی بخشیدند. نام همایون خرم در کنار علی تجویدی، پرویز یاحقی، حبیب الله بدیعی و اسدالله ملک به عنوان پرآوازه‌ترین تکنوازان ویلون ایران که هر یک سبک خاص خود را داشتند ثبت شده است. هر پنج نوازنده، شاگردان ابوالحسن صبا بودند و همایون خرم آخرین بازمانده شان بود.

وقار، ادب و تواضع زیبایی را شخصأ در وجود ایشان دیدم و دریافتم که در کمتر استادی با این شهرت می‌توان پیدا کرد.

جایش در این دنیای بزرگ اما ناپایدار بسیار خالی است. حضور خانواده محترمش، شاگرادانش و خصوصأ همه  شاعرانی که می شناختندش و پذیرای مهربانی هایش بودند تسلیت عرض می نمایم و از خدای مهربان و متعال تقاضای آرامش و آسایش روح بلندش را دارم.

پنج‌شنبه 28 دی‌ماه سال 1391

معرفی

 

دکتر نصرت اله نیک روش، ونوس جامی پور - انیس، استاد امان اله رشیدی و همسرش

پنج‌شنبه 21 دی‌ماه سال 1391

معرفی

 

 پریوش ابراهیمی: استاد دانشگاه، شاعر- ونوس جامی پور (انیس):کارشناس رفاه و خانواده، شاعر، محقق، مجری همایش ها و شب های شعر

 استاد فردوسی: (آهنگساز و نوازنده ویلن) - آقای کهربائی: عکاس و هنرمند -  استاد پروفسور سید حسن امین: (وکیل دادگستری، استاد حقوق دانشگاه های لندن و پکن، شاعر و نویسنده )

پنج‌شنبه 21 دی‌ماه سال 1391

بدون شرح

یکشنبه 17 دی‌ماه سال 1391

با شاعران و هنرمندان معاصر

 

 

از سمت راست:    

استاد یاور همدانی٬ استاد مشفق کاشانی٬ خانم ونوس جامی پور - انیس٬ خانم مرجان سعیدی٬  

             آقای ضرغامی

   1       2    صفحه بعدی