X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

ستاره انیس

شعر و ادبیات فارسی
شنبه 31 فروردین‌ماه سال 1392

چند بیت از استاد سخن سعدی شیرازی

متناسبند و موزون٬ سخنان دلفریبت 

متوجه است با ما سخنان بی حسیبت 

چو نمی توان صبوری ستمت کشم ضروری  

مگر آدمی نباشد که برنجد از عتیبت 

اگرم تو خصم باشی نروم ز پیش تیرت 

تو شبی در انتظاری ننشسته ای چه دانی  

که چه شب گذشت بر منتظران ناشکیبت 

تو خود ای شب جدایی چه شبی بدین درازی 

بگذر که جان سعدی بگداخت از نهیبت

شنبه 31 فروردین‌ماه سال 1392

سعدی شیرازی٬ استاد سخن منثور و منظوم و سجع فارسی

شیخ مصلح الدین سعدی شیرازی یکی از بزرگترین شعرای ایران است که بعد از فردوسی آسمان زیبای ادبیات فارسی را با نور خود روشن ساخت و او نه تنها یکی از بزرگترین شعرای ایران بلکه یکی از بزرگترین سخنوران جهان می باشد . ولادت سعدی در سالهای اول سده هفتم هجری حدودا در سال 606 ه.ق در شهر شیراز میباشد.

خانواده اش از عالمان دین بودند و پدرش از کارکنان دربار اتابک بوده که سعدی نیز از همان دوران کودکی تحت تعلیم و تربیت پدرش قرار گرفت ولی در همان دوران کودکی پدرش را از دست داد و تحت تکفل جد مادری خود قرار گرفت .او مقدمات علوم شرعی و ادبی را در شیراز آموخت و سپس در دوران جوانی به بغداد رفت که این سفرآغاز سفرهای طولانی سعدی بود .او در بغداد در مدرسه نظامیه مشغول به تحصیل شد که در همین شهر بود که به محضر درس جمال الدین ابوالفرج عبدالرحمن محتسب رسید و از او به عنوان مربی و شیخیاد می کند . پس از چند سال که او در بغداد به تحصیل مشغول بود شروع به سفرهای طولانی خود کرد که از حجاز گرفته تا روم و بارها با پای پیاده به حج رفت . سعدی سفرهای خود را تقریبا در سال 621  - 620 آغاز و حدود سال 655 با بازگشت به شیراز به اتمام رساند. 

 

 

چهارشنبه 28 فروردین‌ماه سال 1392

دکلمه ای زیبا در فیلم آبشار طلا

ای پدر در خلوت شب های سرد

من به یاد بوسه‌هایت زنده ام

قلب تنگ خالی از امید را

من فقط با مهر تو آکنده ام

از نسیم بامدادان ای دریغ

هیچ پیغامی ز تو نشنیده‌ام

برگ ریزان می رسد سرد و خموش

برگ و بار زندگی را می برد

با بهایی کمتر از یک ریشخند

هستی ما را ز دنیا می‌خرد ...

شنبه 24 فروردین‌ماه سال 1392

شهادت خانم فاطمه زهرا (سلام الله علیها) را تسلیت عرض می نمایم

چهارشنبه 21 فروردین‌ماه سال 1392

انجمن ادبی کمال

عصر روز دوشنبه نوزدهم فروردین ماه سال 139۲ نخستین جلسه انجمن ادبی – فرهنگی استاد کمال زین الدین با مدیریت ممتاز و جدی جناب سرهنگ هوشنگ وزیری فراهانی و زحمات و همکاری بی شائبه شاعره معاصر سرکار خانم پریوش نبئی متخلص به یگانه برگزار گردید.  

حضور چشمگیر استادان و پیشکسوتان شعر و موسیقی تحسین برانگیز بود. این جلسه با طنین زیبای آکاردئون توسط آقای آزادپرتو (سپهر) آغاز گردید، این محفل با شعر خوانی خانم ها: سیما هدایت، کتایون هدایت،دولت آبادی، ونوس جامی پور (انیس)، حکاک، سوسن میرعمادی،  رابعه نظار، و آقایان سیروس حقگو (موقر الشعرا)، دکتر گازرانی، جلال مهدیانی، دکتر حسین میرعمادی، لواسانی، دکتر قاسمی، پدرام، رضاییان (لوزانی)، دکتر آزموده، فلاح، رزمگاه و دیگر هنرمندان که مهمان این جلسه بودند ادامه پیدا کرد.   

چندین گروه موسیقی بسیار قوی با هنرنمایی آقایان مهندس ماهری (سنتور)، استاد فردوسی (ویلن)، استاد صباحی (فلوت)، و در بخش آواز آقایان تفتی و افروز اجرای برنامه داشتند.   

لازم به توضیح است صدا و آواز دلنشین آقای محمد رضا رضائیان متخلص به افروز سال هاست که باعث رونق و لذت دوچندان مدعوین انجمن های ادبی تهران شده‌اند.   

ایشان فارغ‌التحصیل دانشکده آواز تهران هستند و نزد استادان گلپایگانی، علی تجویدی و میلاد کیائی آموزش دیده‌اند. همچنین سرپرستی و ساماندهی گروه‌های موسیقی انجمن ادبی بهار خاقانی را به عهده دارند.   

   1       2    صفحه بعدی