X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

ستاره انیس

شعر و ادبیات فارسی
یکشنبه 24 آذر‌ماه سال 1392

گزارش تصویری انجمن ادبی رابعه


استاد جلال مهدیانی


استاد جیرودی


استاد محمد رضاییان (افــــروز)مهندس حرآبادی مدیر انجمن ادبی صائب


خانم رابعه، خانم انیس، جناب پروفسور عبدالکریم وصال، جناب مهندس حسین کلانی


استاد محمد صدیقی پارسی برادر استاد پرویز یاحقی


سرکار خانم انیس


گروه موسیقی سنتی آقایان:

جناب علی اصغر میرآخورلی (آواز)، سیاوش اسدپور (نی)، اربابی (ضرب)

یکشنبه 24 آذر‌ماه سال 1392

انجمن ادبی رابعه

باری که آسمان و زمین سرکشید از آن 

مشکل توان به یاوری جسم و جان کشید

همت قوی کن از مدد رهروان عشق

کان بار را به قوت همت توان کشید (عبدالرحمن جامی)


روز جمعه مورخ 92/09/22 انجمن ادبی رابعه در شهر ادب پرور اندیشه به همت سرکار خانم رابعه نظار و جناب آقای محمد رضاییان (افروز) برگزار شد.
آقای سپهر نوازنده آکاردئون


این جلسه که پنجمین نشست از سلسله نشست های فرهنگی ادبی رابعه بود با حضور بیش از 100نفر از شاعران متعهد و نام آشنای کشورمان، همچنین چهره های ورزشی، قهرمانان کشور از جمله جناب آقای مهندس حسین کلانی بزرگ مرد تیم پرسپولیس، جناب پروفسور عبدالکریم وصال، استاد جواد لشکری، جناب استاد جلال مهدیان، دکتر گازرانی، جناب استاد محمد صدیقی پارسی (یاحقی)، صلصال گیلانی، دکتر عسگر شفق، خانم سوسن صلاحی، خانم حمیرا فطوره چی، مینا حکاک، مدیر انجمن شعر حکیم ناصر خسرو جناب استاد ابراهیم ناعم، مدیر انجمن شعر صائب جناب استاد حرآبادی، رزمگاه، لواسانی، مدیری انجمن شمیرانی ها جناب استاد جیرودی، دکتر پرویز محمدی زاده ، استاد بنفشه خواه، جناب لوزانی، استاد صباحی ، استاد سلمکی، نصرت اله وحدت، استاد وفا، سپهر، آقای رئوف متخصص در تقلید صدا و طنز، دکتر محمد رضا زادمهر، جناب سرهنگ مجید مژدهی، استادان حسن پور، طاووسی، قدرت اله انتظامی، علی اصغر میرآخوری (خواننده)، مهندس عباس فلاحی، استاد باصری، سرکار خانم نوروزی، مهدی فرشیدی، کیوان، امامی، سنائی (شاعر طنزپرداز)، اربابی و ... حضور این بزرگان و افتخار آفرینان شور و شعف خاصی به فضای جلسه بخشیده بود. البته لازم به توضیح است در این نشست جای خالی تنی چند از بزرگان از جمله سرکار خانم دکتر واله کردستانی موسس و مدیر انجمن ادبی مستوره که از زمره بانوان موفق و موثر در جامعه هستند محسوس بود. این جلسه با پخش سرود جمهوری اسلامی ایران از ساعت 11:30 آغاز و ساعت 18 خاتمه یافت. برنامه ها با انظباط و هماهنگی زیبایی توسط سرکار خانم رابعه و جناب استاد جلال مهدیانی مدیریت و اجرا شد. طی چند فراز اجرای موسیقی اصیل و سنتی ایران زمین، اجرای مراسم بزرگداشت مقام علمی فرهنگی جناب استاد پروفسور عبدالکریم وصال شیرازی (دکتری رادیولوزی از دانشگاه مونیخ و متخصص مغز و اعصاب) که از نسب و خانواده فرهنگی و با اصالت وصال هستند و همواره یاری رسان فرهنگ دوستان و شاعران می باشند که با اعطای لوح تقدیر از حضور ایشان قدردانی بعمل آمد.سخنرانی جناب استاد مهندس حسین کلانی پیرامون مسئولیت هر ایرانی در خدمت به میهن و تاریخچه تیم پرسپولیس با تشویق های ممتد مدعوین مواجه شد.آواز آقای افروز به همراه ارکستری متبحر و متواضع از جمله برنامه های ممتاز و به یاد ماندنی این نشست بود. لازم به توضیح است طبق توصیه و اعلام شادروان استاد جناب سرهنگ هوشنگ وزیری فراهانی جناب افروز مدیر گروه موسیقی برخی از انجمن های ادبی تهران از جمله این محفل می باشند.همچنین برگزاری مراسم سالروز ولادت دکتر عسگر شفق (دکتری برق از دانشگاه علم و صنعت) که از کارآفرینان ممتاز کشور هستند و توسط مقام معظم رهبری مورد تقدیر قرار گرفته اند. ایشان مدیر گروه آموزش سازمان نظام مهندسی، استاد دانشگاه علم و صنعت هستند و از خیرین و یاری رسانان این سرزمین می باشند. همچنین مشاور عالی شورای شهر تهران٬ دبیر جامعه ی مهندسین کشورُ مشاور عالی دانشگاه پیام نور کشور و دیگر عرصه های خدمتگزاری به نظام جمهوری اسلامی ایران با زحمات و درایت ایشان مزین شده است.


استاد باصری، استاد دکتر محمد گازرانی


استاد صباحی، استاد سلمکی


استاد وفا، استاد بنفشه خواه


استادان گیلانی، لوزانی، افروز، صدیقی پارسی، باصری، خانم انیس


آقای امینی تصویربردار مجالس و محافل هنرمندان در سینما و تلویزیون

جمعه 15 آذر‌ماه سال 1392

انجمن ادبی بهار خاقانی

ساعت 17:15 روز پنج شنبه مورخ 92/09/14 جلسه انجمن ادبی بهار خاقانی با حضور سران انجمن های ادبی و بزرگان این وادی آغاز گردید. دبیر جلسه جناب استاد محسن محمودی (آازد قلم) جلسه را با یکی از سروده های زیبایشان پیرامون عشق به ملکوت اعلی آغاز نمودند. 

و در ادامه نیز بیاناتی راجع به شرح مشاغل اعضاء محترم هیات مدیره جدید، نحوه اطلاع رسانی جلسات آینده و استفاده از سیستم پیامک یکپارچه و ... ایراد فرمودند.

نخستین شاعر که در پشت تریبون قرار گرفتند آقای دکتر گازرانی رئیس هیات مدیره جدید بودند که غزلی عاشورایی خواندند:

باران خون و پرتو خورشید آفرید            آن روز طرفه پرده ز رنگین کمان عشق 

مردان راه حق نهراسند از بلا              باشد بلا رفیق ره رهروان عشق

دنیای عشق زنده به یاد حسین باد           افسوس ناکسان بربودند جان عشق ...

سپس نصرت اله زندی (پدرام ) اشعار زیبایی را با استفاده از حافظه طلایی خویش خواندند.

جناب دکتر حامد عمادزاده تبریزی استاد مسلم تاریخ نیز با ابیاتی از خاقانی شروانی پیرامون ایوان مدائن و طاق کسری  سخنرانی فرموند.

در ادامه استاد صاحبعلی ملکی خوشنویس ممتاز و شاعر ، استاد مفتون رئیس انجمن همدانی های مقیم مرکز، استاد حقگو نایب رئیس هیات مدیره جدید، محمد رضاییان افروز ، سرکار خانم دکتر واله کردستانی (پزشک، شاعر و سردبیر هفته نامه همسر)، آقای سنایی طنز پرداز، گیتی معینی، شهین عسگری، خانم فرزین، آقای صفاریان، خانم سیما وزیری ، استاد جلال مهدیانی و جناب پروفسور سید حسن امین به ارائه هنر، شعر و خطبه هایشان پرداختند. لازم به ذکر است در این جلسه به هر یک از حضار شاخه گلی از جانب خانم رابعه یکی از بازرسان هیات مدیره جدید اهداء گردید. 

پنج‌شنبه 14 آذر‌ماه سال 1392

در باب خاموشی

مبحث امروز در باب خاموشی است 


اثر جناب استاد سید آقا امیر اسیر کرمانشاهی و جناب دکتر حامد عمادزاده تبریزی


خاموشی بوستان تفکر و اندیشه است. از پر گویی بپرهیز که لغزش فراوان بار آورد و آزردگی تولید کند.

از حرف ها و کارهای بیهوده بپرهیز. سکوت گاهی زینت انسان است. 

اگر خاموش باشی تا دیگران به سخنت آورند بهتر از این است که سخن گویی و خاموشت کنند.

لقمان به پسرش گفت: مراقت باش که به خاموشی عادت کنی، من هرگز از سکوت نادم نشدم، لیکن بسیاری از اوقات اتفاق افتاد که سخن گفتم و پشیمانی بردم!!

از درخت سکوت میوه ی آرامش آویزان است.

برای سخن سنج بودن باید سکوت کرد. چون عقل زیادی گیرد کلام اندک شود.

امیر بیان صلوات الله علیه فرموده (من صمت نجا) (هر که سکوت کرد نجات یافت).

سید مهدی بحر العلوم (طباطبایی بروجردی) که علاوه بر فقه و اصول در عرصه ی ایمان و حکمت شیوه ی غران بود تا جایی که کسانی جلسات احضار ارواح داشتند و سعی کردند که با روح وی و روح سید بن طاووس ارتباط برقرار کنند نتوانستند فقط در یکی از این جلسات سید بحرالعلوم حاضر شد و گفت ما در سرای جاودانی مشغول خدمتگذاری آستان امیرالمومنین هستیم و نمی توانیم صعود کنیم، همین بحر العلوم در شعر مراتب سلوک را این گونه بیان می کند:

صمت و جوع و سحر و خلوت و ذکر به دوام

ناتمامان جهان را کند این پنج تمام

بنابراین با توجه به این دلایل و صدها دلیل محکم علمی لطفا سکوت را مراعات فرمایید!!

دوشنبه 4 آذر‌ماه سال 1392

پروفسور سید حسن امین

 

  

به مناسبت هفتم آذر ماه سالروز تولد جناب پروفسور سید حسن امین 

  

 

 

انجمن ادبی ایران در محضر جناب پروفسور سید حسن امین و جناب دکتر علیرضا تبریزی  

حسن امین در سال ١٣٢٧ خورشیدی در محله‌ی پامنار در شهر تاریخی سبزوار در خاندان امین الشریعه متولد شد. 

اولین کتابش (دفتر شعرش) را در شانزده سالگی در ١٣۴٣ چاپ کرد. 

در هفده سالگی در ١٣۴٥ وارد دانشکده حقوق دانشگاه تهران شد. 

کارشناسی و کارشناسی ارشد را در دانشگاه تهران و دکتری تخصصی حقوق بین الملل را در دانشگاه گلاسکو گذارنید و پس از چهارده سال تدریس در دانشگاه‌های دولتی اسکاتلند به سمت صاحب کرسی (پروفسور) حقوق در دانشگاه گلاسگو کالیدونیا ارتقا یافت.  

وی هم چنین پس از اخذ پروانه‌ی وکالت از دادگاه‌های عالی اسکاتلند، به سمت مدعی العموم موقت شهر گلاسگو منصوب شد.

پروفسور امین، شصت و پنج جلد کتاب و بیش از دویست مقاله به زبان‌های فارسی و انگلیسی منتشر کرده، و چهار مجله کلک، ایرانمهر، حافظ و پروین را نیز سردبیری کرده است، اما بیشترین مقاله‌های او در طول سال‌های اخیر در ماهنامه حافظ منتشر شده است.

ادامه مطلب ...
   1       2    صفحه بعدی