ستاره انیس

شعر و ادبیات فارسی
چهارشنبه 23 بهمن‌ماه سال 1392

معرفی کتاب تلخ و شیرین

وقتی به محبت غزلی می خوانی 

درد همه سوته دلان می دانی 

توفیق خداوند از آن تو شده است

استاد نصیری به جهان می مانی -  سروده انیس

تلخ و شیرین 


زندگی و خاطرات عطا نصیر دفتری با دو مقدمه از نام آوران و سرشناسان وادی شعر و ادب 

1- جناب آقای سید عباس سجادی

2- جناب پروفسور سید حسن امین

استاد نصیری در 26 دی ماه سال 1309 در شهر گلپایگان و در خانواده ای نیمه مرفه از پدر و مادری اصفهانی چشم بر جهان گشود. دو ساله بود که پدرش دار فانی را وداع گفت و استاد نصیری با خواهر و مادرش و این دنیای پر آشوب تنها ماند. امروز برای سومین بار راز بزرگ موفقیتش و مسیر طولانی و پر دغدغه ای را که طی کرده است به رشته ی تحریر درآورده.

سومین سری از کتاب تلخ و شیرین به تالیف و گردآوری جناب نصیری چاپ و به علاقمندانش تقدیم شد. 

این کتاب مجموعه ای از راز و رمز های کارآفرینی و تلاش های بی پایان استاد نصیری است. در این کتاب قصه غصه ها و تنهایی ها را برایمان به تصویر می کشد. 

این کتاب وزین به زیور طبع شاعران متقدم و متاخر آراسته شده است. لطف و صفای وجود باارزش این انسان نیکوکار و خیر سرشناس پایتخت باعث شده تا صفحاتی از کتاب باارزش تلخ و شیرین با نامه ها و اشعار علاقمندان و شاگردانش مزین گردد. 

از جمله یادداشت های سرکار خانم دکتر واله کردستانی (ش - ا)، جناب دکتر حسین احمدی، پروفسور حسین باهر، خانم ونوس جامی پور (انیس)، استاد سیروس حقگو (موقرالشعرا)، جناب علی رضائیان (لوزانی)، علی اکبر رفوگران، علی نقی شریعت پناهی، دکتر محسن فرشاد، البرت بت جبریل وارد، شادروان جناب سرهنگ هوشنگ وزیری فراهانی، پریوش ابراهیمی، استاد عبدالرفیع حقیقت، دکتر عباس خالصی، استاد سید حسین افشار امین و ...جناب پروفسور سید حسن امین در این کتاب علاوه بر نگارش مقدمه ای جامع، مقاله ای پیرامون و خدمات و زحمات استاد نصیری به زبان انگلیسی نوشته اند تا پس از توزیع در کتابخانه دانشگاه های بزرگ و بین المللی دنیا تمامی علاقمندان از این اثر بهره ببرند.


in this book Mr Nasirdaftari has told us in most lucid and sincere fashion all the details of his own life experience relating to this field. No doubt this information recorded here would be of considerable value to the interested individuales and corporations, both in private and public sectors, whether from the points of view of economics, industry, trade, training, education, import, export, as well as arts.

having dealt with this we shall after wards give an exact definition of the second subject of the book, namely poetry and poetics. 

In covering those  literary issues, we shall deal with specific discussions about this collection of poems in comparison to the essential elements required in Persian poetry.


که قوت قلبم می دهد عشق ... در این غریب آباددوازدهم اردیبهشت سال 1392 مراسم بزرگداشت روز معلم

 و تقدیر از مربیان و مسئولین مرکز نابینایان نرجسجمعه 18 بهمن‌ماه سال 1392

معرفی انجمن مستوره کردستانی در هفته نامه همسر عضو رسمی شرکت تعاونی مطبوعات کشور خوشبختانه همانطور که خوانندگان محترم مستحضرند مدیر و موسس انجمن ادبی هنری مستوره کردستانی، بانویی شاعر، اندیشمند، پزشکی حاذق و فرهیخته هستند که از  افتخارات مردم ایران زمین خصوصا کردستان می باشند، ایشان مسئولیت سردبیری هفته نامه ی وزین »همسر« را نیز بعهده دارند. 

سرکار علیه خانم دکتر واله کردستانی (ش- ا) از هنرمندان دلسوز و نام آشنای کشورمان هستند. 

ضمن عرض دست مریزاد و خدا قوت به محضر ایشان، با اشاره به بخشی از مقاله ی هفته نامه ی همسر شماره پیاپی 331 و 332 مطلب ذیل را تقدیمتان می نماییم:


انجمن مستوره کردستانی


»بی شک به عنوان اهل ادب و ادبیات با نام نیکولاس کازانتزالکیس آشنایی دارید، وی با نوشتن رمان معروف زوربای یونانی که با ترجمه خوب زنده یاد محمد قاضی به فارسی برگردانده شده بود از رنج و تنهایی و مشکلات زنان پرده برداشت که خاص یک مکان و یک سرزمین نیست. 

و اگر چه این گونه نوشته ها کم نیستند اما خرسند هستیم که در کشور عزیزمان ایران همواره بانوانی بوده اند که در همه زمینه های فرهنگی ادبی و حتی مذهبی به بالاترین درجات علمی و تخصصی دست یافته اند و کم نیستند ادیبانی که با قلم خود به زنده نگاه داشتن نام ایشان همت داشته و دارند از جمله این بانوان فرهیخته: سرکار خانم دکتر واله کردستانی (ش - ا) را می توان نام برد که با همکاری تنی چند از ادیبان و فرهیختگان کشور، از جمله جناب استاد جلال مهدیانی، استاد سیروس حقگو،  استاد فضل اله دروش، استاد صاحبعلی ملکی، خانم ونوس جامی پور (انیس)، استاد بهروز توکلی که این روزها استاد بهروز توکلی هنرمند جهانی در هولر برای شب مستوره و هفته وحدت به صورت افتخاری اجرا دارند که درآمد حاصله از این اجرا صرف و خرج خانواده های بی سرپرست و محرومین می شود. 

اقدامی شایسته برای زنده نگاه داشتن نام شاعره مشهور کشورمان زنده یاد بانو مستوره کردستانی انجمن ادبی را با نام این بزرگوار تاسیس نموده اند. شایان ذکر است گر چه مرحوم زنده یاد مستوره کردستانی شاعری مشهور بوده و هست، معذالک به همت این بانوی ارزشمند و دوستانشان انجمن مستوره چندی است که با مساعدت و همکاری ستاد ساماندهی سازمان های مردم نهاد شورای شهر تهران دیگر بزرگان و نام آوران همچون استاد عزیز و ارجمند شادروان شاهرخ اورامی که با تلاش خود نه تنها در کردستان بکله در سراسر کشور نام و یاد بانو مستوره را زنده نگاه داشته و فروزان نموده است.

امید است همواره اهل ادب و فرهنگ که ادعای تعهد به ایران اسلامی را دارند ، به زنده نگه داشتن نام فرزندان شهیر کشور، همت و کوشش نمایند. ما نیز این قول را به شما خواهیم داد که در فصل های آتی گزارش های کاملتری از این انجمن تقدیمتان نماییم. «


یکشنبه 13 بهمن‌ماه سال 1392

آشنایی با هنرمندان معاصر

نام آقای مصطفی عابدی در بیشتر انجمن های ادبی تهران بزرگ برای دوستداران هنر، شعر، موسیقی نامی آشنا و دوست داشتنی است.


آقای مصطفی عابدی هنرمندی پرتلاش، تحصیلکرده، خوش رو و با دقت است. هنرمندی که تایید بزرگان و نام آوران معاصر را به همراه دارد. 

مصطفی عابدی بر این باور است که  آموخته هایش را با مهر و سخاوت با دوستداران عکاسی حرفه ای تقسیم می نماید تا شان و منزلت یک هنرمند ماندگار را حفظ و جلوه ی زیبای اخلاق را منعکس نماید. ایشان کارشناس آموزش و پزوهش شهرداری تهران است. کتابشناس و کتاب دوست است. چه بسیار جلسات از انجمن ادبی بهار - خاقانی با کتاب های اهدایی ایشان مزین شده و رونقی بیش از پیش گرفته است. 


لازم به ذکر است که سابقه دوستی و همکاری خوب ایشان با شادروان جناب سرهنگ هوشنگ وزیری فراهانی به سال های قبل باز می گردد. 


برای این برادر فرهیخته و توانمند آرزوی موفقیت داریم. تحریریه وبلاگ ادبی ستاره انیس افتخار دارد اعلام نماید آقای مصطفی عابدی در طراحی دکوراسیون داخلی دفاتر اداری، شرکت ها و منازل نیز تجربیات خوبی دارند و می توانند مشاوری صدیق و همراه برای متقاضیان این خدمات باشند. 

تلفن تماس ایشان جهت استفاده از خدمات هنری جناب مصطفی عابدی 09127951534


شنبه 12 بهمن‌ماه سال 1392

معرفی یکی از هنرمندان جوان معاصر

اکنون سرکار خانم مریم قاسمی تبریزی که افتخار دوستی و آشنایی با ایشان به انجمن های ادبی تهران بر می گردد حضورتان معرفی می نماییم.

هنرمندی جوان و خوش قریحه، آذرماه سال 1352 در تهران زیبا به دنیا آمد، از کودکی دختر خانمی آرام و با وقار بود و تمام هم و غمش درس و مشق و رضایت خانم معلم.خانم قاسمی تبریزی سال 1372 به دانشگاه وارد شد و موفق به اخذ مدرک کارشناسی مترجمی زبان اسپانیایی گردید. 

و اما دوران کودکی اش که در خانواده ای هنردوست و هنرپرور گذشت او را بر آن داشت تا به نقاشی عشق بورزد. سال 1377 نخستین نمایشگاه عکاسی اش را در فرهنگسرای ارسباران بر پا داشت. 

با تشویق های مادر فرشته سیرتش دوره ی ظهور و چاپ سیاه و سفید در دانشکده هنرهای زیبا طی دو سال و نیم به پایان رساند که مدرک لیسانس آن را نیز دریافت داشته است.با چندین موسسه و سازمان خصوصی از قبیل خیریه ها و گالری های هنر همکاری دارد. در موسیقی و نواختن سازهای اصیل ایرانی شاگرد جناب آقای سامان صادقی است. و منزلش با انواع شمع، رومیزی های تکه دوزی و پتینه که هنر دست های پرتوان اوست مزین شده. حضور ایشان در انجمن ادبی رابعه مایه ی افتخار و دلگرمی است. برای ایشان آرزوی موفقیت و درخششی بیش از پیش داریم.این تصویر اثر هنرمندانه

 سرکار خانم مریم قاسمی تبریزی است

شنبه 12 بهمن‌ماه سال 1392

گزارش انجمن ادبی بهار - خاقانی

روز پنج شنبه مورخ 10/11/92 یکی دیگر از سلسله جلسات انجمن ادبی بهار - خاقانی با مدیریت و اجرای خوب جناب استاد محمودی (آزاد قلم) در محل فرهنگسرای شفق برگزار شد.این جلسه به قضاوت اعضاء محترم و مدعوین یکی از پربارترین و بهترین نشست‌های بهارخاقانی طی یکسال گذشته بود. هنرنمایی و اجرای زیبای موسیقی توسط گروه صراحی به سرپرستی سرکار خانم صبا داوری حال و هوای بسیار زیبایی به این محفل فرهنگی بخشیده بود.این نشست با شعر خوانی جناب استاد دکتر محمد گازرانی آغاز شد. در این مراسم تقدیر ویژه از فوتبالیست محبوب و پیشکسوت کشورمان جناب آقای دکتر حسین کلانی صورت گرفت. حلقه گل تهیه شده توسط جناب پروفسور سید حسن امین به گردن آقای کلانی انداخته شد و ایشان نیز این حلقه‌ی گل را به آقای دکتر محمد زادمهر عضو هیات علمی دانشگاه جامع علمی کاربردی پرسپولیس تقدیم کردند.تماشای اشک های شوقی که در چشم میهمانان حلقه زده بود هنگام گرفتن عکس یادگاری فراموش نشدنی است.

از دیگر مهمانان ارجمند و ویژه این نشست حضور سرکار خانم دکتر واله کردستانی شایان تقدیر است چرا که ایشان با سخنرانی زیبا و قطعه شعری از زحمات و افتخار آفرینی های جناب حسین کلانی یاد کردند. همچنین بیش از 100 سری از آخرین شماره نشریه همسر را به شاعران و هنرمندان هدیه دادند.همچنین حضور استادانی همچون مهندس حر آبادی، ‌مهدیانی، مفتون همدانی، سیدی نژاد، سید مجید مژدهی، عطا نصیر دفتری (نصیری)، دکتر حامد عمادزاده تبریزی، هما ارژنگی، طاهره لطفی، پهلوانی، سیروس حقگو ، سید عباس سجادی، رابعه نظار،‌ مهندس فلاح، افروز،‌ صاحبعلی ملکی،‌ گلدیس آذرنوش، سرهنگ امیرمنصوری،‌ سید امیر اسیری کرمانشاهی، دکتر سلیم پور،‌ مهندس مصطفی عابدی، امامی،‌ دکتر پریوش ابراهیمی٬ گلدیس آذرنوش٬ استاد ملکی و ... را ارج می نهیم.


ضمنا این جلسه مزین به برگزاری مراسم بزرگداشت سالروز تولد استاد نصیری شد و اجرای چندین شعر در وصف کرامات و فضائل اخلاقی ایشان توسط استاد حقگو، جناب سید عباس سجادی، خانم انیس،‌ خانم افسون و دیگران بود. همچنین دو لوح تقدیر نفیس توسط هیات مدیره و جناب استاد حقگو به محضر این بزرگ مرد نیکوکار و کارآفرین معاصر تقدیم گشت. همچنین سومین سری کتاب ایشان مجموعه تلخ و شیرین نیز به بازار چاپ و نشر ارائه و رونمایی گردید.در انتهای این جلسه به کلیه حاضرین یک جلد از این کتاب نفیس اهداء‌ و مهمانان با انواع شیرینی و شکلات پذیرایی شدند.

در خاتمه از زحمات مدیریت محترم فرهنگسرای شفق، همکاران ایشان در اتاق فرمان، تشریفات و جناب آقای مصطفی عابدی که زحمات عکس های فوق و بیشتر تصاویر ماندگار انجمن های ادبی را می کشند سپاسگذاری می نماییم. 

   1       2    صفحه بعدی