X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

ستاره انیس

شعر و ادبیات فارسی
شنبه 31 خرداد‌ماه سال 1393

خل خلی - از سروده های شادروان استاد حسامی

ذیلا یکی از سروده های جناب استاد محمد حسن قاضی محولاتی تقدیم می گردد:


دلم ربوده ز کف یار بی وفای خلی


خلی ز فرط خلی گشته مبتلای خلی!


خلی ز سوز جگر روز و شب ز فرط خلی


وفا طلب کند از یار بی وفای خلی


در این زمانه دگر او خل دوآتشه است


که سر نهد ز خلی روز و شب به پای خلی


به هرکجا نگری دسته دسته می بینی


فتاده اند گروهی خل از قفای خلی!


شوند جمع اگر عده ای به دور خلی


بدان گروه خلی گشته مقتدای خلی!


کسی که حمد و ثنای خلی کند ز خلی


خلی بود، ز خلی می کند ثنای خلی!


در این زمانه ز خل هم کمی بود خل تر


خلی که خورد گول گفته های خلی!

شنبه 31 خرداد‌ماه سال 1393

تشییع پیکر استاد محولاتی - تالار وحدت


مراسم تشیع پیکر زنده یاد استاد محمد حسن حسامی محولاتی طنزپرداز شهیر کشور، شنبه سی و یکم خردادماه 93 ساعت 8.30 صبح در محل تالار وحدت با همت و همراهی همیشگی یکی از مدیران مخلص و مهربان امور فرهنگی کشورمان که این روزها مسئولیت مدیریت فرهنگسرای نیاوران را نیز به عهده دارند یعنی جناب آقای سید عباس سجادی اجرا و با سخنرانی کوبنده ی استاد دکتر علیرضا تبریزی انجام شد. سپس پیکر ایشان به مشهد مقدس و آستان حرم مطهر امام رضا (ع) منتقل تا پس از طواف بنا به وصیت آن مرحوم به زادگاهش (عبدل آباد محولات) منتقل و مراسم خاک سپاری و ترحیم طبق برنامه انشاء الله برگزار شود. ضمنا باستحضار می رساند گزارش تصویری این مراسم که به همت وزارت محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و امور فرهنگی هنری شهرداری کل تهران برگزار شد فردا شب از این پایگاه ادبی فرهنگی تقدیم شما خوانندگان عزیز می گردد.
هنرمندان تصویر بردار: خانم مرجان سعیدی  - آقای مصطفی عابدی
شنبه 31 خرداد‌ماه سال 1393

به یاد استاد حسامی محولاتیمنزل استاد حسامی محولاتی

زمستان سال  1390  - در حال یادداشت سرگذشت و بیوگرافی

سال های خدمت و هنرآفرینی استاد شادروان

شنبه 31 خرداد‌ماه سال 1393

بزرگداشت استاد اسماعیل خان مهرتاش

دیروز جمعه، سی ام خردادماه فرهنگستان هنر واقع در خیابان زعفرانیه میزبان مراسم بزرگداشت استاد اسماعیل خان مهرتاش بود.  

این مراسم با حمایت و همکاری وزارت ارشاد،‌استاد علی معلم و مدیریت و تلاش بی شائبه استاد مسلم موسیقی کشور جناب آقای محمد منتشری برگزار شد.   

حضور استادان و پیشکسوتان نامدار فرهنگ و هنر از جمله آقای نادر گلچین و آقای عبدالوهاب شهیدی و میلاد کیایی شور و شعفی بسیار به جمع بخشید. 

از دیگر پشتیبانان این برنامه سردبیر محترم هفته نامه همسر و مدیر و موسس انجمن ادبی مستوره کردستانی سرکار خانم دکتر واله کردستانی بودند که با دعوت از هیات مدیره انجمن و تنی چند از هنرمندان طراز اول کشور از جمله استاد بهروز توکلی همراهی و حمایت خود را از هنرمندان کشور بار دیگر اثبات فرمودند.  

 

 

استاد مهرتاش درسال ۱۲۸۰ متولد شد و پس از آشنایی با مقدمات موسیقی نزد داوود شیرازی به شاگردی درویش خان پرداخت؛ وی در سال ۱۳۰۵ جامعه هنری باربد را تاسیس کرد که هنرمندانی چون مرتضی احمدی، عزت الله انتظامی، عبدالوهاب شهیدی، ادیب خوانساری و محمد رضا شجریان از جمله اعضا و پرورش یافته گان این جامعه هنری بودند. مهرتاش اردیبهشت ماه ۱۳۵۹ در تهران دارفانی را وداع گفت. 

 

 

جناب آقای محمد منتشری در سخنرانی خود در این برنامه به گشاده رویی و حسن خلق استاد مهرتاش اشاره فرمودند. استادی که سال های سال از پرواز روحش به آسمان ها می گذرد و هنوز آنطور که باید و شاید شاگردانش دین خود را به ایشان ادا نکرده اند.  

 

استاد مهرتاش هرگز بابت آموزش آواز از شاگردان و علاقمندان حق التدریس نگرفتند و می خواستند که تمامی علاقمندان به این محیط وارد و با موسیقی آشنا شوند.   

تحریریه وبلاگ ادبی ستاره انیس برای استاد منتشری، سرکار خانم دکتر واله کردستانی، آقای بابایی و دیگر دستندرکاران برگزاری این برنامه آرزوی توفیق روزافزون دارد.

چهارشنبه 28 خرداد‌ماه سال 1393

یادش گرامی باد

 

 

نفر اول سمت چپ : شادروان جناب استاد حسامی محولاتی

   1       2       3       4       5       6    صفحه بعدی