ستاره انیس

شعر و ادبیات فارسی
چهارشنبه 29 اردیبهشت‌ماه سال 1395

رونمایی کتاب «حماسه در ادبیات انقلاب اسلامی

قزوه: در ادبیات انقلاب به نقد و نظریه هم نیاز داریم/ فاضلی: کتاب‌های مورد نیازم زیر خاکی بودند  

http://www.farsnews.com

 

مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری گفت: ما در ادبیات انقلاب فقط به ادبیات خلاقه نیاز نداریم بلکه تذکره، نقد‌،نظریه و ... نیز نیاز داریم.

خبرگزاری فارس: قزوه: در ادبیات انقلاب به نقد و نظریه هم نیاز داریم/ فاضلی: کتاب‌های مورد نیازم زیر خاکی بودند

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس،‌ شصت و سومین عصرانه ادبی فارس، با محوریت رونمایی از کتاب «حماسه در ادبیات انقلاب اسلامی» اثر عهدیه فاضلی برگزار شد.

*مراجعه به 100 منبع کار راحتی نیست

محمود اکرامی‌فر در این نشست گفت:‌ این کتاب دارای بیش از 100 منبع است و مراجعه به آنها کار راحتی نیست. حتی تورق آنها هم ساده نیست و این ارزش این کتاب را نشان می‌دهد. برای این کار زحمت زیاد کشیده شده و موضوع آن موضوع مهمی است که به حماسه‌آفرینی رزمندگان در ادبیات پرداخته و آن را بررسی کرده است.

وی افزود: ما اکنون در حال تولید ادبیات انقلاب هستیم و مؤلف در این کتاب تمام قالب‌ها و ژانرها را بررسی کرده اما در برخی نقاط نویسنده بین اثر و مؤثر سرگردان است و گاهی به کار رجوع کرده و گاهی به خالق آن. در 130 صفحه از این کتاب به تعریف حماسه پرداخته‌ایم. خب لازم نیست ما وقتی از یک مسئله‌ای می‌خواهیم حرف بزنیم از چرخ شروع کنیم. 

 

اکرامی‌فر گفت:‌ در ادبیات انقلاب باید یک مسئله روشن شود آن هم این است که انقلاب و ادبیات آن یک موضوع است یا موضع، وقتی حرف از ادبیات انقلاب زده می‌شود باید ژانرها بیاید و در تک تک آنها نقش حماسه مشخص شود. در کار پژوهشی استدلال و استنتاج باید وجود داشته باشد و ما این را کمتر می‌‌بینیم اما این کار یک اثر قابل اعتناست و اثر شریفی به شمار می‌رود زیرا کمتر در این زمینه کار شده است. 

*نیما یک شاعر انقلابی است

رضا اسماعیلی در بخش دیگری از این مراسم گفت: در ارائه تعاریف از یک موضوع نیاز است که تعریفی دقیق و جامع از یک مسئله ارائه شود تا خواننده درست با موضوع روبه‌رو شود از این رو فصل اول کتاب فصل مبسوط و به سامانی است که اگر خلاصه‌تر بود البته بهتر بود اما از فصل دوم تا چهارم مؤلف دچار یک شتابزدگی شده و با یک نابسامانی در مطالب مواجه هستیم.

وی افزود: در این کتاب برای مثال در سبک نیمایی اسامی بعد از نیما مورد اشاره قرار گرفته اما اشاره‌ای به نام خودش نشده در حالی که نیما با ابداع این سبک انقلاب در شعر ایجاد کرد و من معتقدم که نیما یک شاعر انقلابی است و با نگاه به شعرش این مشخص می‌شود زیرا معتقدم که اشعارش ضداستبدادی بوده است. در حالی که اسمی از او در این کتاب نیست.

اسماعیلی گفت:‌حتی برخی اسامی مانند فروغ و شاملو در این کتاب جایی ندارند و بررسی نشده‌اند حتی در پایان کتاب ما شاهد یک خلاصه و نتیجه‌گیری نیستیم که به نظرم این یکی از ضعف‌های کتاب است. مورد دیگر شعرهایی که به عنوان مثال آمده‌اند شعرها بدون منبع و هیچ ارجاعی به کار برده شده‌اند.

او در پایان گفت:‌شایسته است که در پایان کتاب یک فهرست از اعلام و اسامی که در کتاب آمده موجود باشد تا خواننده متوجه شود که چه اسامی در کتاب مورد اشاره قرار گرفته‌اند البته در این عرصه قلم‌زدن از مصادیق جهاد است و هر کس در این مسیر قدم و قلم می‌زند باید به او دست‌مریزاد گفت.

*در ادبیات انقلاب به نقد و نظریه هم نیاز داریم

علیرضا قزوه در ادامه گفت:‌از آنجا که اغلب آثار این کتاب از دهه 60 انتخاب شده نشان می‌دهد که این دهه، دهه عجیب و مظلومی است که برای دیدن عظمت آن دوره باید از دور آن را نگاه کرد. به خصوص اینکه دهه اخیر دهه هیاهو است و برخی برای خود بازاری درست کرده‌اند در حالی که تمام اتفاقات سبکی و جان گرفتن بعضی از قالب‌ها در دهه 60 روی داده است.

وی افزود: در دهه‌های بعدی این اتفاقات تکرار نشد و در دهه‌های 70، 80 و 90 کسی نیامد کار بزرگ کند هر چند چهره‌هایی آمدند اما مانند دهه 60 نشدند تنها این چهره‌ها توانستند دهه 60 را تثبت کنند و فقط نام‌های بزرگان را تکرار کردند.

این شاعر گفت: زیبایی که در کارهای انقلاب است این است که امروز زمینه چنین اثری را فراهم کرده که این نیز مربوط به دهه 60 است این کار دارای نکات مثبتی است هر چند نکات منفی نیز دارد. مثلاً سرود یکی از قالب‌هایی است که مؤلف در این کتاب از آن غافل مانده است یا مثلا به جای دو بیتی باید رباعی را برمی‌گزید چون دو بیتی زبان حماسه نیست و رباعی است که حماسی است.

قزوه در پایان گفت:‌امروز دانشگاه در حال پرداختن به ادبیات انقلاب اسلامی است که جای امیدواری دارد ما در ادبیات انقلاب فقط به ادبیات خلاقه نیاز نداریم بلکه تذکره، نقد‌،نظریه و ... نیز نیاز داریم.

*کتاب 9 سال در نهادها معطل مانده بود

محمد عزیزی ناشر کتاب حماسه در ادبیات انقلاب اسلامی با اشاره به انتشار آن گفت:‌وقتی کار به دست من رسید با یک تورق سریع تصمیم گرفتم آن را چاپ کنم در حالی که شنیدم 9 سال در نهاده معطل مانده بود. زیرا این اثر پایان‌نامه مقطع کارشناسی ارشد خانم فاضلی بود و امروز مقطع دکترا را تمام کرده از این رو تصمیم گرفتم بی‌درنگ آن را چاپ کنم. 

وی افزود: این اثر همانطور که گفتم پایان‌نامه ارشد مؤلف است و از این جهت ارزشمند است زیرا امروز در مقاطع ارشد و دکترا پایان‌نامه‌های آماده وجود دارد و با پرداخت مبلغی می‌توان آنها را تهیه کرد که خب این نوعی ترویج بی‌سوادی است. درس و پژوهش در گذشته جایگاه والایی داشت و مانند امروز اقیانوسی به عمق یک بند انگشت نبود.

عزیزی گفت:‌ کاری که تألیف شده کار خوبی است و نقدهای دوستان بر آن وارد است البته با تجربه‌ای که از ناشران اروپایی کسب کرده‌ام آن را به صورت دیجیتال چاپ کردم تا پس از شنیدن نقدها بتوانیم آنها را در کار لحاظ کنیم و اثر را اصلاح کنیم تا در چاپ انبوه بدون ایراد راهی بازار شود.

*کتاب‌های مورد نیازم زیر خاکی بودند

عهدیه فاضلی در پایان این نشست گفت:‌ این کتاب در واقع پایان‌نامه دوره کارشناسی ارشد من بود که در سال 84، آغاز شد و من به خاطر علاقه‌مندی‌های خودم آن را انتخاب کردم.  کتاب‌هایی که برای تحقیق و پژوهش این کتاب نیاز داشتم اغلب زیرخاکی بود و به سختی پیدا می‌شد و برای یافتن آنها با دشواری‌های بسیاری روبه‌رو بودم.

وی افزود: از نقدهایی که بزرگواران اعلام کردند ممنونم. اما در نظر دارم که مباحثی که مطرح شده را در کتاب‌های بعدی مطرح کنم. البته 10 سال انتظار برای چاپ این کتاب موجب شد که کاستی‌هایی نیز داشته باشد.

دوشنبه 27 اردیبهشت‌ماه سال 1395

بازسازی آسمان شب یونان باستان با استفاده از شعر   

www.hamshahrionline.ir

دانش > فضا - همشهری آنلاین:
گروهی از دانشمندان دانشگاه تکزاس در آرلینگتون با استفاده از نرم‌افزار بازسازی نقشه آسمان توانسته‌اند زمان دقیق زندگی شاعر مشهور یونان باستان را از روی شعرهایش و توصیف‌هایی که از آسمان آن دوران یونان داشته‌است، تعین کنند.

براساس گزارش Cnet، اطلاعات زیادی درباره زندگی این شاعر یونانی،‌ وجود ندارد. گفته می‌شود وی در دورانی بین سال‌های 630 و 612 پیش از میلاد متولد شده‌است و در حدود سال 570 پیش از میلاد پس از بازگشت به زادگاهش از تبعید از دنیا رفته‌است.

اکنون به لطف پژوهش محققان دانشگاه تگزاس در آرلینگتون مشخص شده‌است که سافو دست‌کم تا سال 570 پیش از میلاد زنده بوده‌است.  این اطلاعات با استفاده از دو نرم‌افزار نجومی به نام‌های Starry Night version 7.3 و Digistar 5 متعلق به انجمن بین‌المللی سیاره‌شناسی و قطعه‌ای از اشعار به نام شعر نیمه‌شب به‌دست آمده‌است. این نرم‌افزارها توانسته‌اند نقشه آسمان شب یونان باستان را در دوران زندگی سافو بازسازی کنند:

ماه طلوع کرده‌است

و خوشه پروین نیز

زمان در گذر است 

و من تنها به خواب می‌روم

دانشمندان با استفاده از اطلاعاتی که در این قطعه شعر وجود دارد، اینکه خوشه پروین که بخشی از صورت فلکی گاو است در نیمه شب طلوع کرده‌است،‌ اینطور تصور کردند که اشاره به خوشه پروین فن شاعرانه نبوده و واقعا رخ داده‌است، و این اطلاعات را وارد نرم‌افزار کردند. نتیجه بررسی‌های نرم‌افزاری نشان داد نزدیک‌ترین زمانی که ممکن است چنین شرایطی در آسمان شب رخ داده‌باشد 25 ژانویه سال 570 پیش از میلاد بوده‌است، زمانی که می شد خوشه پروین را در نیمه‌شب در آسمان مشاهده کرد.

محققان همچنین زمانی که این شعر سروده شده را نیز تخمین زدند. از آنجایی که در شعر دقیقا به طلوع خوشه پروین در نیمه‌شب اشاره نکرده‌است، محققان اینطور در نظر گرفتند که این خوشه در هر ساعتی پس از گرگ و میش غروب طلوع کرده‌است و بر این اساس تخمین زدند این قطعه شعر در 31 مارس سال 570 پیش از میلاد سروده‌ شده است.

به گفته محققان از آنجایی که این شاعر در شعرهایش رصد‌های نجومی را می‌گنجانده باید به نوعی او را یکی از افراد اثرگذار در دانش نجوم یونان باستان دانست زیرا شاعران زیادی در آن دوران وجود نداشته‌اند که به این وضوح و دقت از اجرام آسمانی در شعرهایشان نام ببرند.

شنبه 25 اردیبهشت‌ماه سال 1395

مراسم رونمایی از شاهنامه 5 جلدی پروفسور سید حسن امین


تحریریه ستاره انیس افتخار دارد به استحضار شما خوانندگان فرهیخته برساند

امروز شنبه 25 اردیبهشت سال 95 مصادف با سالروز بزگداشت

حکیم ابوالقاسم فردوسی ،

مجموعه 5 جلدی شاهنامه امین  اثر ماندگار استاد پروفسور سید حسن امین

در سرای محله نظامی گنجوی

واقع در خیابان نظامی گنجوی (توانیر) از ساعت 15:30 الی 19:30 رونمایی می شود.

حضور علاقمندان به ویژه اهالی شعر و ادبیات

مزید امتنان است.


شنبه 25 اردیبهشت‌ماه سال 1395

معرفی و رونمایی کتاب جدید پروفسور سید حسن امین


جمعه 24 اردیبهشت‌ماه سال 1395

گزارش تصویری مراسم بزرگداشت مقام معلم و تجلیل از معلمان و مدیریت شایسته مجتمع نابینایان نرجس - تهران




روز پنج شنبه بیست و سوم اردیبهشت ماه سال 1395 مصادف با
اعیاد زیبای شعبانیه و سالروز  ولادت امام سجاد «علیه السلام»
استاد نصیری هنرمند خیرخواه و نیکوکار میزبان
کادر پرسنلی مجتمع نابینایان نرجس و دانش آموزان این مجموعه بودند.
این مراسم با اجرای سرکار خانم ونوس جامی پور - انیس
شاعر و گوینده توانمند کشورمان به خوبی اداره
و با انسجام و شادابی از حضور
دانش آموزان هنرمند،  سخنرانان و شاعران
دعوت بعمل آمد تا به ارائه آثارشان بپردازند.


وبلاگ ادبی ستاره انیس آرزومند سلامتی و توفیق روزافزون
جناب استاد نصیری است.
   1       2       3       4       5       ...       14    صفحه بعدی