X
تبلیغات
رایتل

ستاره انیس

شعر و ادبیات فارسی
جمعه 1 بهمن‌ماه سال 1395

نخستین سالگرد درگذشت استاد علیرضا تبریزی ارج نهاده می شود

با توجه به آغاز ماه بهمن و نزدیک شدن به چهارمین روز این ماه

یعنی نخستین سالگرد درگذشت ارتحال استاد علیرضا تبریزی

مراتب ادب و تالم خود را تقدیم داشته و از درگاه خداوند منان

برای آن عزیز از دست رفته فرهیخته

عرش ملکوتی رضوان را خواستارم.


ونوس جامی پور - انیس

اول بهمن ماه 1395جمعه 1 بهمن‌ماه سال 1395

نخستین سالگرد درگذشت استاد علیرضا تبریزی ارج نهاده می شود

استاد دکتر حامد عمادزاده تبریزی

بر مزار مرحوم استاد علیرضا تبریزی

بهشت زهرای تهران - قطعه نام آوران

تابستان 1395

جمعه 1 بهمن‌ماه سال 1395

نخستین سالگرد درگذشت استاد علیرضا باقرخانی تسلیت عرض می شود.

دست نوشته و دل نامه جناب استاد حامد عمادزاده تبریزی منتشر شده در وبلاگ گنجینه زمانه با کسب اجازه از محضر ایشان و تحریریه وبلاگ عینا تقدیم می شود.

http://ganjinehzamaneh.blogsky.com/1395/11


سخنی از افکار ادبی و اجتماعی شاعر و ترانه سرا، خطیب و سخنور استاد علیرضا محمد باقرخانی تبریزی «رضوان الله تعالی علیه»

روز دوشنبه 4 بهمن ماه سال 1395 مصادف است با اولین سالگرد عروج عرفانی خطیب شهیر استاد علیرضا تبریزی، فردی که قلبی مالامال از عشق به شعر و ادب هزار ساله ایران داشت. زمانی که لب به سخن می گشود انسان های اهل مطالعه به یاد خطابه های آتشین نخستین سخنور یونان باستان «دمستنس» و همچنین خطبای برجسته رادیو ایران مثل مرحومین: دکتر صادق رضا زاده شفق، استاد حسین عمازداه اصفهانی، علی اصغر عدیلی و حبیب الله نوبخت می انداخت. مرحوم علیرضا تبریزی با اینکه از اوان طفولیت در تهران می زیست ولی هیچ وقت ارتباط خود را با سرزمین مادری اش یعنی مهد ادب و فرهنگ تبریز قطع نکرد. پیوسته در هنگام مسافرت به این شهر به خانه یکی از استادان بزرگ که شهرت جهانی دارند مانند استاد سید محمد حسین شهریار رفت و آمد داشت. همچنین با استاد ممتاز دانشگاه تبریز مرحوم دکتر منوچهر مرتضوی پیرامون تفسیر اشعار سعدی شیرازی و غزلسرای ایران حافظ جل و علا به بحث و گفتگو می نشست.

در این زمان بود که ایشان اشعار سعدی و حافظ را ازدیدگاه اخلاقی و تربیتی مورد بررسی و مداقه قرار داد. این جانب بارها از زبان مرحوم علیرضا تبریزی شنیدم که ایشان پیشرفت ادبی و فلسفی خود را مرهون این جلسات می دانست. از این روی کتاب در مکتب دو استاد (مکتب سعدی و حافظ) اثر: استاد مرتضوی را از منابع مهم حافظ شناسی و سعدی شناسی معرفی می کرد. زنده یاد تبریزی به دیگر استادان دانشگاه تبریز مانند: دکتر عبدالرسول خیام پور، استاد حاج سید حسن قاضی طباطبائی مراودات و مراسلاتی داشت.

مرحوم تبریزی آموخته های عروضی خود را مرهون تقلیلات استاد قاضی طباطبائی می دانست همچنین در دستور زبان فارسی از محضر پرفیض مرحوم دکتر عبدالرسول خیام پور استفاده های شایانی برد. علیرضا باقرخانی تبریزی را می شود شاعری صاحبنظر و دردآشنا نامید.

دیوان اشعار علیرضا تبریزی با حرکت در دو مکتب ادبی از جمله سبک عراقی و هندی بیانگر دردهای اجتماع، وطن دوستی، عشق به انسانیت است که آنها را مانند تابلویی زیبا در قالب غزلی هایی با ساخت و ساز کاملا ادیبانه به خواننده تقدیم نموده است.

حتی عیادت بنده و تنی چند از دوستان از ایشان و در منزل ایشان تبدیل به جلسه بحث و درس می شد. ایشان علاوه بر سخنان نغز، تسلط کامل به مثل ها و حکایات، گنجینه ارزشمندی از خاطرات ادبی - اجتماعی داشت که ترمیم کننده و مکمل خوبی برای اوضاع فرهنگی و ادبی علاقمندان بود.

سرانجام این استاد عالم و متقی در روز چهارم بهمن ماه سال 94 بر اثر بیماری سرطان در منزل شخصی خود واقع در منطقه هفت حوض نارمک جان به جان آفرین تسلیم کرد. علو درجات معنوی از درگاه خداوند منان برای این برادر ارجمند خواستارم.


حامد عمادزاده تبریزی

اول بهمن هزار و سیصد و نود و پنج


دوشنبه 27 دی‌ماه سال 1395

دیدار جمعی از شاعران و پیشکسوتان هنر با استاد نصیری


روز گذشته جمعی از شاعران نام آشنای کشورمان از جمله:

جناب استاد محمد علی بهمنی ، جناب استاد محمد سلمانی

جناب آقای سید عباس سجادی (ریاست محترم فرهنگسرای نیاوران)

سرکار خانم عادلی و جناب آقای امیر صباغ نو

به جهت عرض تبریک سالروز تولد جناب استاد نصیری 

به دیدار این هنرمند نیکوکار رفتند.دوشنبه 27 دی‌ماه سال 1395

دیدار جمعی از شاعران و پیشکسوتان هنر با استاد نصیری

ما بدان مقصد عالی نتوانیم رسید 

هم مگر پیش نهد لطف شما گامی چند
   1       2       3       4       5       ...       7    صفحه بعدی