ستاره انیس

شعر و ادبیات فارسی
شنبه 27 آبان‌ماه سال 1396

تجلیل از استاد پروفسور حسن امین در نمایشگاه مطبوعات - پایگاه خبری فرتاک نیوز

شنبه 27 آبان‌ماه سال 1396

سخنرانی استاد حامد عمادزاده تبریزی در نمایشگاه مطبوعات - هفته «جشنواره مطبوعات و خبرگزاری ها»

شنبه 27 آبان‌ماه سال 1396

تجلیل از استاد پروفسور حسن امین در نمایشگاه مطبوعات

شنبه 27 آبان‌ماه سال 1396

پاسداشت استاد خسرو احتشامی در شب شاعر** شعر فارسی هیچگاه مانند امروز در اوج نبوده ‌است


استاد حسین آهی شاعر شرکت کننده این مراسم گفت: افلاطون، شاعر را انسانی مقلّد طبیعت می‌داند اما بسیاری در نقد او عنوان می‌کنند که شاعر نه تنها مقلّد بلکه دستیار طبیعت است. 
وی افزود: مفتخریم که شعر، یگانه عاملی است که هویت ملی ما را به تصویر می‌کشد، در سرزمین ما که استبداد زدگی، تاریخی هزاران ساله دارد، شعر توانسته هویت بیابد و اصالت ما را به ما نمایش دهد. 
به گفته آهی، بزرگان دیگر در تعریف خود از شعر در سرزمین ما به این مسئله اشاره می‌کنند و البته در کنار آن، از عاملی به نام «خیال‌انگیزی» نیز یاد می‌کنند.
وی ادامه داد: در 1200 سال عمر شعر فارسی هرگز این جریان به مانند این دو دهه اخیر دارای اعتلا و اوج نبوده، این مسئله را هم از نظر کیفیت و هم از نظر کمیت عنوان می‌کنم و در کنار آن می‌گویم که چه بخواهیم و چه نخواهیم بدون در نظر گرفتن دهه 50، استاد احتشامی را باید تأثیرگذارترین شاعر روزگاران خود طی دهه‌های اخیر بدانیم.** وعده موسوی گرمارودی برای تهیه گزیده اشعار احتشامی


در ادامه این مراسم استاد سید علی موسوی گرمارودی با قرائت مقاله ای، در میان شاعران فارسی سه دسته را متمایز از یکدیگر قلمداد کرد و گفت: دسته اول معناگرایان هستند که شعر ابزاری برای ابلاغ معانی مد نظرشان بوده، دسته دوم شاعرانی که تنها به فرم و قالب برای بیان دل بسته بودند و دسته سوم شاعرانی که معنا را با الفاظ فاخر بیان کرده‌اند.
وی افزود: احتشامی از دسته سوم است؛ یعنی از شاعرانی که شعر به سراغشان می‌آید، نه اینکه آنها به سراغ شعر بروند، همانند آن چیزی که ما در حافظ می‌بینیم.
این استاد ادبیات با بیان این مطلب که شاعران بزرگ تنها زمانی شاعرند که در تصرف شعر باشند و شعر به سراغ آنها بیاید؛ تصریح کرد: برخی غزل‌های استاد احتشامی به خاطر روایی، یکپارچه و تصویری بودن، به گونه‌ای سروده شده که این تصاویر، تمام غزل را دربر می‌گیرد که این اتفاق به باور من بسیار قابل توجه است.
موسوی گرمارودی در پایان از قصد خود برای تهیه گزیده‌ای از تمامی دفاتر شعری خسرو احتشامی و انتشار آنها خبر داد.

شنبه 27 آبان‌ماه سال 1396

آشنایی با غزل های جناب آقای خسرو احتشامی

بیوگرافی:

خسرو احتشامی در 15 اسفند 1325 در هوندگان سمیرم سفلی (هونجان) ولادت یافت. خانواده‌ای از خوانین طایفه کشکولی کوچک از ایل قشقایی بودند که در حدود پانصد سال پیش در آن منطقه اسکان یافتند. وی در دبستان احتشام هونگان و سپس در دبیرستان ادب اصفهان به تحصیل پرداخت و در سال 1347 دیپلم گرفت پس از گذراندن دورة خدمت سربازی در سال 1350 به قصد تحصیل عازم هندوستان شد و در پوناکالج واقع در شهر پونا به تحصیل مشغول شد. در سال 1353 به ایران بازگشت و همان سال ازدواج کرد. سپس تحصیلات خود را در دانشگاه اصفهان ادامه داد و در شهریور 1356 در رشته تاریخ فارغ‌التحصیل شد احتشامی از هفده سالگی با شعر انس گرفت و از 1345 برای خواندن اشعار خود در انجمنهای ادبی اصفهان شرکت می‌جست. در سال 1346 نخستین سرودة وی در مجله روشنفکر تهران به چاپ رسید. او از همان ایام با برخی از نشریات تهران مانند سپید و سیاه، همکاری خود را آغاز کرد. در سال 1378 یکی از آثار منظوم او به نام افسانة اصفهان آبی در اصفهان از سوی اداره کل ارشاد اسلامی بهترین اثر معرفی شد و جایزه‌ای به آن تعلق گرفت. این کتاب مثنوی بلندی دربارة 120 تن از معاریف اصفهان است.


برخی از نوشته‌های او در زمینة نقد و بررسی اشعار صائب نظامی و خواجوی کرمانی و همچنین شناخت و بررسی هنرهای اسلامی ـ ایرانی است. احتشامی مقالات فراوانی نیز در زمینه‌های مختلف ادبی، در نشریات بنیاد، آینده، هستی، کلک، بخارا، گلچرخ و فصلنامة اصفهان به چاپ رسانده است.
از خسرو احتشامی تاکنون کتاب های زیر چاپ و منتشر شده است:


در کوچه باغ زلف‌  اصفهان در شعر صائب امشب صدای تیشه، که در آمدی است بر خسرو و شیرین نظامی ،  باغ‌های چوبی، جمال شناسی پنجره های ایرانی ، افسانه اصفهان آبی ، که مثنوی بلندی است که به همراه یک آلبوم از معاریف بزرگ اصفهان چاپ شده است . غزل بانو سرگذشت تغزل در تاریخ ادبیات ایران .


خسرو احتشامی دو کتاب در دست چاپ دارد: شکوه علوی در تغزل صفوی ، که 14 قصیده از شاعران نامدار دوره صفوی درباره حضرت مولی‌الموحدین امیر المؤ منین می باشد و دیگر غزل مردان اصفهان، که غزلیات 53 نفر از شاعران اصفهان از قرن ششم تا زمان حاضر جمع‌آوری شده است .
احتشامی از شاعران غزلسرا محسوب می شود که گاهی قصیده نیز می گوید و در کنار آن در شعر نو طبع آزمایی نموده  که مجموعه ای از اشعار نو نیز در دست چاپ دارد.


خسرو احتشامی  هم اکنون به عنوان مدرس در دانشگاه شیخ بهایی اصفهان مشغول تدریس است


   1       2       3       4       5       ...       7    صفحه بعدی