ستاره انیس

شعر و ادبیات فارسی
یکشنبه 10 تیر‌ماه سال 1397

به یاد استاد احمد شاهد


http://shabestan.ir/


استاد احمد شاهد جهادگر بزرگ فرهنگی است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان (مربوط به تیرماه سال 1396) از بجنورد؛ دکتر محمود اکرامی فر، یک شاعر و نویسنده مطرح کشوری عصر امروز پانزدهم تیرماه در آئین تجلیل و تکریم از «استاد احمد شاهد» شاعر، ادیب و پژوهشگر اسفراینی، به تعبیر رهبری در خصوص اینکه شعر ثروت ملی است، اشاره کرد و گفت: در این صورت باید افرادی که در این حوزه فعالیت دارند را بیشتر ارج نهیم و قدردان آنها باشیم.

 

وی با طرح این سوال که سالی چقدر برای سرپا نگه داشتن حوزه شعر و شاعری هزینه می کنیم، در صورتی که برای صنعت و یا سایر حوزه ها هزینه های زیادی می شود؛ بر ضرورت توجه به حوزه های فرهنگی و زدودن غبار مظلومیت از این حوزه صحه گذاشت.

 

این شاعر برجسته کشوری به زندگی سرشار از مهر و محبت و تلاش استاد شاهد و کمک ایشان به گروه های مختلف فرهنگی و هنری اشاره کرد و افزود: استاد شاهد پس از حضور 30 ساله در پایتخت به اسفراین و زادگاه خویش بازگشت و به تنهایی نشریه مهرگان را راه اندازی کرده و اکنون آن را مدیریت می کند.

 

دکتر اکرامی فر، استاد احمد شاهد را عاشق فرهنگ و هنر دانست که درخت آگاهی را در فرهنگ اسفراین کاشت و  در این شهر کوچک همچون حرکت در میدان مین، کاری جهادی و انسان ساز کرد.

 

وی، فرار سرمایه های انسانی از استان خراسان شمالی را بزرگ ترین مشکل استان برشمرد و با بیان اینکه چرا باید این اتفاق بیفتد و  سرمایه انسانی از استان خارج شود؟!، فعالیت فرهنگی استاد را جهاد در حوزه فرهنگی دانست.

 

وی، استاد شاهد را یکی از فعالان در عرصه سکه شناسی، سند شناسی، مهر شناسی و کتب خطی معرفی کرد که این هنرها در کنار هنر نویسندگی و شاعری، به شخصیت والای این استاد افزوده است.

 

هادی قوامی، نماینده مردم شهرستان اسفراین در خانه ملت هم در این آئین، استاد احمد شاهد را یکی از سرمایه های انسانی استان دانست که سال ها تلاش کرده فرهنگ گذشتگان ما را به نسل های بعدی منتقل کند.

 

وی با بیان اینکه فرهنگ کتبی ما بر خلاف فرهنگ شفاهی که بسیار قوی است؛ ضعیف است، اما فعالیت های فرهنگی استاد شاهد را در کمک به تولید و حفظ فرهنگ کتبی جامعه حائز اهمیت دانست.

 

قوامی، هزینه کرد بالغ بر یک میلیاردی استاد شاهد از منابع مالی شخصی خود را بیان عشق و علاقه این استاد برجسته به فعالیت های فرهنگی دانست که با برگزاری یک یا چند برنامه قابل تقدیر و تجلیل نیست و افزود: امید است انجمن مفاخر فرهنگی در راستای معرفی دیگر چهره های ماندگار و مطرح استانی، فعالیت های بیشتری داشته و در معرفی سرمایه های انسانی ناب به نسل جوان بیشتر همت کنند.  

 

گفتنی است؛ استاد «احمد شاهد» شاعر، ادیب و پژوهشگر پیشکسوت اسفراینی متولد سال ١٣١٠ فارغ التحصیل رشته تئاتر از دانشکده هنرهای دراماتیک دانشگاه تهران، حدود ٦٠ سال است که در عرصه نویسندگی و شاعری فعالیت دارد و تاکنون ٨٦ تالیف داشته است. کتاب تاریخ آستوئن و دیوان شاهد از مهم ترین آثار به چاپ رسیده وی به شمار می رود.

 

در این آئین که به همت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی در سالن اجتماعات بانک ملی بجنورد اجرایی شد؛  از استاد احمد شاهد تجلیل به عمل آمد.