X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

ستاره انیس

شعر و ادبیات فارسی
سه‌شنبه 30 مرداد‌ماه سال 1397

عید سعید قربان مبارک باد

سه‌شنبه 30 مرداد‌ماه سال 1397

عید سعید قربان مبارک باد


ای منای معرفت دل هایتان
روی جانان شمع محفل هایتان
در هوالهو خویش را فانی کنید
عید قربان است قربانی کنید


 

سه‌شنبه 16 مرداد‌ماه سال 1397

مجموعه شعر «شمشیر و جغرافیا» مجموعه شعر محمدکاظم کاظمی

مجموعه شعر «شمشیر و جغرافیا» مجموعه شعر محمدکاظم کاظمی است که در سال 92 چاپ و روانه بازار کتاب ایران شد.

گزارش شماره یک: مجموعه شعر به گزارش خبرنگار حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان مجموعه شعر "شمشیر و جغرافیا" دومین اثر مکتوب شاعر برجسته ی افغانستانی است که در سال 1392 به تیراژ 1100 نسخه توسط نشر سپیده باوران چاپ و روانه ی بازار کتاب ایران شد.

در این مجموعه که در سال 1393 نیز به چاپ دوم خود رسید، می‌توان تقریباً همه سروده‌هایی را که کاظمی در بیست سال گذشته سروده است مشاهده نمود.

"شمشیر و جغرافیا" شامل پنجاه ویک قطعه ادبی در قالب های غزل ، مثنوی ، رباعی، قطعه و غزل مثنوی است که این خود نمایانگر این مطلب می باشد که شاعر در گزینش آثار این مجموعه خودرا در یک قالب خاص محدود نساخته و تقریبا از تمامی وزن های شعری و قالب های ادبی بهره برده است.

این دومین کتاب مستقل سروده‌های این شاعر است که پس از گذشت حدود 20 سال از انتشار کتاب اول «پیاده آمده بودم ...»، منتشر شده است.

کاظمی در مقدمه ی کتابش دلیل تاخیر چاپ این مجموعه را انتشار 3 گزیده از آثارش در سال‌های گذشته دانست و اعلام کرد که این مسئله باعث شد تا چاپ دومین کتاب مستقل از سروده‌هایش با تأخیر منتشر شود.

«گزیدة ادبیات معاصر 49»، «قصة سنگ و خشت» و «کفران»، عنوان 3 دفتر گزیده شعرهای این شاعر است که در فاصله انتشار کتاب «پیاده آمده بودم...» و کتاب «شمشیر و جغرافیا» منتشر شده بود.

بر اساس این گزارش بسیاری از سروده‌های این دفتر، با مسائل 2 دهه اخیر کشور افغانستان پیوند دارد و یا حتی در پاره‌ای از آن‌ها به اشخاص، وقایع و یا جریان‌های سیاسی خاص اشاره‌هایی شده است و شاعر برای باز کردن این پیوندها و اشارات و روشن نمودن انگیزه یا بستر محتوایی سرایش این شعرها ضروری دیده است تا برای رفع ابهام از بعضی سروده‌ها، مؤخره‌ای را نیز در پایان کتاب اضافه کند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، کاظمی در مقدمه این مجموعه، از کسانی که به طور مستقیم و چشمگیر در رشد و پرورش قریحه شعری و آگاهی ادبی‌ او تأثیر داشته‌اند یاد کرده است: «پدرم اولین آموزگار من در شعر بوده است و تا زمان راه‌یابی‌ام به جلسه‌های شعر، تنها منتقد و اصلاح‌کنندة سروده‌هایم بود .من در طول 3 دهه بیشترین تشویق‌ها، دلگرمی‌ها و ازخودگذری‌ها را هم از جانب او دیدم؛ بارها در حال بیماری و با وجود نیاز به مراقبت، برای مطرح شدن شعرم و نام کشورم، به شرکتم در مجامع و محافل شعری در نقاط گوناگون اصرار و پافشاری کرد، حتی اگر گاه در غیابم به خاطر شدت بیماری به بستر افتاد.»


کاظمی همچنین در مقدمه اش از «علی معلم دامغانی» و «محمدرضا شفیعی کدکنی» که آثارشان را خوانده‌ ولی از فیض حضورشان کمتر بهره برد‌ه است نیز یاد نموده و تأکید کرده است که آثار این 2 شخصیت عمیق‌ترین تأثیر را بر بینش ادبی‌ وی گذاشته‌اند.

«عبدالله حسینی»، «عباس ساعی»، «سید ابوطالب مظفری»، «علی رضا قزوه»، زنده یاد «احمد زارعی»، «مصطفی محدثی خراسانی» و «زینب بیات» نیز از دیگر شخصیت‌هایی هستند که کاظمی در مقدمه این اثر از آنها به نیکویی یاد کرده است.

لازم به ذکر است عنوان کتاب (شمشیر و جغرافیا) نام یکی از سروده‌های این مجموعه می باشد که کاظمی آن رادر رمضان 1434 در حضور رهبر معظم انقلاب خواند.

قبیله آتش نژاد - برگی گل بر مزار احمد – زمستان کابل – قصه سنگ و خشت- بازی – شطرنج – کاغذ پران و شب یلدا نیز دیگر عناوین مشهور سروده های این مجموعه می باشد.


در ادامه می توانید شعر شمشیر و جغرافیا را بخوانید:

شمشیر و جغرافیا


بادی وزید و دشت سترون درست شد

طاقی شکست و سنگ فلاخن درست شد

شمشیر روی نقشه جغرافیا دوید

این‌سان برای ما و تو میهن درست شد

یعنی که از مصالح دیوار دیگران‌

یک خاکریز بین تو و من درست شد

بین تمام مردم دنیا گل و چمن‌

بین من و تو آتش و آهن درست شد

یک سو من ایستادم و گویی خدا شدم‌

یک سو تو ایستادی و دشمن درست شد

یک سو تو ایستادی و گویی خدا شدی‌

یک سو من ایستادم و دشمن درست شد

یک سو همه سپهبد و ارتشبد آمدند

یک سو همه دگرمن و تورَن‌ درست شد

آن طاق‌های گنبدی لاجوردگون‌

این گونه شد که سنگ فلاخن درست شد

آن حوض‌های کاشی گلدار باستان‌

چاهی به پیشگاه تهمتن درست شد

آن حله‌های بافته از تار و پود جان‌

بندی که می‌نشست به گردن درست شد

آن لوح‌های گچ‌بری رو به آفتاب‌

سنگی به قبر مردم غزنین و فاریاب‌

سنگی به قبر مردم کدکن درست شد

سازی بزن که دیر زمانی است نغمه‌ها

در دستگاه ما و تو شیون درست شد

دستی بده که ـ گرچه به دنیا امید نیست ـ

شاید پلی برای رسیدن‌، درست شد

شاید که باز هم کسی از بلخ و بامیان‌

با کاروان حلّه بیاید به سیستان‌

وقت وصال یار دبستانی آمده است

بویی عجیب می‌رسد از جوی مولیان‌

سیمرغ سالخورده گشوده است بال و پر

«بر گِردِ او به هر سر شاخی پرندگان‌»5

ما شاخه‌های توأم سیبیم و دور نیست

باری دگر شکوفه بیاریم توأمان‌

با هم رها کنیم دو تا سیب سرخ را

در حوض‌های کاشی گلدار باستان‌

بر نقشه‌های کهنه خطی تازه می‌کشیم

از کوچه‌های قونیه تا دشت خاوران

تیر و کمان به دست من و توست، هموطن

لفظ دری بیاور و بگذار در کمان

سه‌شنبه 16 مرداد‌ماه سال 1397

در هشتمین شب طنز انقلابطنزپردازان از خجالت عموسام و دولت درآمدند

به گزارش خبرگزاری فارس، هشتمین شب طنز انقلاب اسلامی با عنوان «نطنز»، عصر روز گذشته به همراه اجرای برنامه‌هایی نظیر شعرخوانی طنز، استندآپ کمدی و اجرای موسیقی از سوی باشگاه طنز و کاریکاتور انقلاب اسلامی در محل حسینیه هنر برگزار شد.

این برنامه با شعرخوانی طنز رضا خوش تراش پسندیده از شاعران کشور، آغاز شد. پسندیده، شعرش را با عنوان «کودکستانیه» قرائت کرد که ابیات آغازین آن در ادامه آمده است.

کودکستان بهارستان است

همه بامزه و بازیگوشند

دکترانی که مطب را بستند

حال بی دفتر و‌بی روپوشند

هشتمین شب طنز انقلاب با شعرخوانی حجت الاسلام مهدی پیرهادی ادامه پیدا کرد. پیرهادی سروده ای درباره وضعیت دولت و مناسبات درون آن کرد که بخش هایی از آن را می خوانید.

 

دیدمش با عشوه از توچال بالا می رود

 مثل آمار طلا  خوشحال بالا می رود

تا بسوزاند دماغ مردم بیچاره را

خنده رو با جار و با جنجال بالا می رود

در ادامه این برنامه، با  دعوت علی زکریایی که اجرای این محفل طنز را برعهده داشت، نوبت به شاهرخ بایرامی از طنزپردازان جوان رسید تا متن طنزش را درباره مسائلی که درمورد استعفای نوبخت از پست سخنگویی دولت ایجاد شده بود برای حاضران در سالن بخواند که مورد توجه مخاطبان قرار گرفت و موجب شد او را تشویق کنند.

بنابرین گزارش، در بخش دیگر این مراسم، پس از پخش کلیپی از خاطرات طنز شهید مدافع حرم رضا سنجرانی در زمان خدمت، حجت الاسلام سعید شفیعی با حضور در سن برنامه که با کاریکاتور داوود افرازی درباره لفاظی های ترامپ، رئیس جمهور امریکا طراحی شده بود، اقدام به بیان خاطره هایی طنز از ماجراها و وقایعی که برای او به عنوان یک روحانی پیش آمده بود، کرد که استقبال پرشور حاضران در حسینیه هنر را به دنبال خود داشت و بارها با تشویق آنها همراه شد.

افشار جابری، دیگر طنزپرداز جوان کشور در بخش بعدی این مراسم به شعرخوانی پرداخت. او سروده خود را با عنوان «معمولی» قرائت کرد.

درآمدم بخرم یک پنیر معمولی

شب از مغازه دکتر امیر معمولی

که ناگهان هوس پسته کرد این دل تنگ

امان از این دل لغزش‌پذیر معمولی

عالیه رجبی، یکی دیگر از شاعران و طنزپردازان جوان بود که نوبت به شعرخوانی او رسید. بخش از شعر طنز وی را در نقد عملکرد مسئولان در ادامه می خوانید.

عده ای صرفا ادعا کردند

ادعاهای بی ریا کردند

روز را وقف خدمت مردم

طول شب را خدا خدا کردند

لقمه هایی که چرب بود و مضرّ

از غذاهای ما  سوا کردند

در ادامه مراسم، محمدرضا موذن زاده به اجرای استندآپ کمدی پرداخت که با استقبال فراوان حضار و تشویق‌های مکرر آنها همراه شد. این طنزپرداز، استندآپ کمدی خود را درباره موضوعاتی چون کاهش شدید ارزش پول کشور، افزایش زیاد قیمت دلار، وضعیت نامطوب اقتصادی و حافظه کم برخی از مسئولان اجرا کرد.

بخش دیگر این برنامه با عنوان «پسران انقلاب» کلیپ «بسه شلوار» پخش شد که در آن به ماجراهای چهارشنبه های سفید و کمپین خبرنگار ضدانقلاب مسیح علی نژاد پرداخته شده بود که با استقبال مخاطبان روبرو شد.

در ادامه هشتمین شب طنز انقلاب اسلامی، امین شفیعی، طنزپرداز جوان، همراه با اجرای موسیقی زنده شعری طنز درباره سلبریتی ها و اظهار نظر آنها در زمینه های مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی قرائت کرد.

 

مهدی کبیری، دیگر شاعر و طنزپرداز جوان در بخش بعدی این برنامه به روی صحنه آمد و شعر طنز خود را با موضوع وعده های انتخاباتی رئیس جمهور و ماجرای نافرجام برجام قرائت کرد. بخشی از این شعر طنز را در ادامه می خوانید.

بستید دهانها و نوشتید ز برجام

امید شما بود به الطاف عمو سام

دل پیچه گرفتیم ازین آش نخود خام

جز دستکش مخملی ناز ندیدید

از بس که شما خیره‌سر و چشم سفیدید

در بخش دیگر این مراسم، مینا گودرزی، سروده طنزش را با عنوان «برج زهرمار» برای مردم حاضر در سالن خواند که بخشی از آن را می‌خوانید.

باید امور بی خود و بی جا عوض شود

بالفرض درب سفت مربا عوض شود

چون برج زهرمار پر از بار منفی است

با لفظ خوب و مثبت «پیزا» عوض شود

بنابرین گزارش، پایان بخش اجراهای هشتمین شب طنز انقلاب اسلامی که با استقبال بیشتر از ظرفیت محل برگزاری مواجه شده بود، شعرخوانی فهیمه انوری، دیگر شاعر و طنزپرداز جوان بود که شعر طنزی را در نقد عملکرد دولت برای حاضران قرائت کرد که ابیاتی از آن را می خوانید.

یک عمر پی پول دویدیم، بگو خوب

از هرچه خوشی بود، بریدیم، بگو خوب

بعد از دوسه سالی که پس انداز نمودیم

رفتیم وَ جوراب خریدیم، بگو خوب

بنابرین گزارش، در جریان مسابقه‌ای که با موضوع توجیه مشکلات توسط مسئولان در این محفل طنز بین حاضران برگزار شد، یک اسباب بازی حباب‌ساز به نفر برگزیده اهدا شد.

گفتنی است شب طنز انقلاب اسلامی که به صورت ماهانه از سوی باشگاه طنز و کاریکاتور انقلاب اسلامی برگزار می شود و علاقمندان جهت اطلاع از برنامه‌ها و فعالیت های این مجموعه می توانند به کانال طنزیم با آی‌دی tanzym_ir@ در پیام رسان ها مراجعه کنند.

یکشنبه 14 مرداد‌ماه سال 1397

در مراسم رونمایی از کتاب «پنجه بر پیشانی»

در مراسم رونمایی از کتاب «پنجه بر پیشانی»مجاهدی: مرحوم «شکوهی» نگاهی نافذ و لایه‌شکاف داشت
https://www.farsnews.com
خبرگزاری فارس: مجاهدی: مرحوم «شکوهی» نگاهی نافذ و لایه‌شکاف داشت


در مراسم رونمایی از کتاب «پنجه بر پیشانی»

مجاهدی:

 مرحوم «شکوهی» نگاهی نافذ و لایه‌شکاف داشت

   1       2       3       4    صفحه بعدی