X
تبلیغات
زولا

ستاره انیس

شعر و ادبیات فارسی
یکشنبه 14 مرداد‌ماه سال 1397

عرفان‌پور در اردوی آفتابگردان‌ها مطرح کرد

عرفان‌پور در اردوی آفتابگردان‌ها مطرح کرد

تقطیع محتوایی شعر، معضل شعر امروز

https://www.farsnews.com

صدق، مهم­ترین ویژگی شاعر مطلوب  (بخش آخر)

عرفان پور سپس با تشریح بیشتر ویژگی‌های هر دو گروه، صدق را یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک شاعر مطلوب دانست و گفت: «باید چیزی را گفت که با ما نسبت آیینگی داشته باشد و آیینه فهم ما باشد، البته این به‌تنهایی کافی نیست و بزرگان گفته‌اند که صدق کامل آن است که آنچه می‌گوییم هم از باور ما باشد، هم اینکه باور ما منطبق بر حقیقت باشد و برای این انطباق باید بسیار تلاش و جستجو کرد».

مسئول دفتر شعر موسسه شهرستان ادب، سپس ضریب اثرگذاری شعر را به میزان اثر آن در شاعر دانست و گفت: «اگر شاعر در زمان سرودن شعر متأثر شد و اشکی ریخت و رشد و کرد و شعر ابزار سلوک او شد، آن شعر روح می‌یابد و ماندگار می‌شود. بهترین راه برای این امر نیز صیقل دادن روح است که تنها با تهذیب و تأدیب نفس محقق خواهد شد».

او ادامه داد: «باید سعی کنیم شخصیتی باارزش برای عرضه داشته باشیم، آن‌وقت شعر نیز راه خود را پیدا می‌کند و باید توجه داشت که شعر خوب را ما نمی‌گوییم بلکه شعر خوب را بر زبان ما جاری می‌کنند».

وی در پایان با اشاره به یکی از معضلات شعر امروز که آن را تقطیع محتوایی شعر و شاعر نامید، گفت: «عواملی سبب شده است که شاعران محصور در حوزه‌ای تخصصی بشوند، این موضوع شاید در قیاس با سایر حوزه‌ها به‌ظاهر بد نباشد ولی شعر این‌گونه نیست که بشود آن را تخصصی و محصور کرد؛ زیرا شاعر انسان است و انسان موجودی تک‌بعدی نیست و حالات متفاوتی دارد و شاعر در تمام این حالات شاعر است. پس شاعر اگر صرفاً در موضوع خاصی شعر بگوید؛ یعنی برخی الهامات خود را بایکوت کرده است که در این صورت شاعر چندان صادق نبوده و صدق شعر او کم و کم‌تر خواهد شد.»

پس از پایان این جلسه، شاعران جوان با شرکت در سه کارگاه نقد شعر با حضور کارشناسان و منتقدان برجسته ازجمله؛ محمدمهدی سیار، سید محمدجواد شرافت، سید رسول پیره و مبین اردستانی کشور به شعرخوانی پرداخته و اشعارشان را در معرض نقد گذاشتند.

در پایان نیز شاعران جوان ادوار مختلف آفتابگردان‌ها و همچنین اساتید و شاعران به نام ملی در عصر شعر آفتابگردان‌های به شعرخوانی پرداختند.

دوره آمورش شعر جوان، آفتابگردان‌ها در هفتمین سال پیاپی از سه‌شنبه، نهم مرداد، به همت مؤسسه شهرستان ادب در مجتمع آدینه تهران برگزار می‌شود. در این دوره‌ها شاعران مستعد و جوان با شرکت در اردوهای متعدد از کلاس‌ها و کارگاه‌های متنوع با حضور اساتید برجسته کشوری بهره‌مند می‌شوند.