X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

ستاره انیس

شعر و ادبیات فارسی
یکشنبه 14 مرداد‌ماه سال 1397

در مراسم رونمایی از کتاب «پنجه بر پیشانی»

در مراسم رونمایی از کتاب «پنجه بر پیشانی»

مجاهدی: مرحوم «شکوهی» نگاهی نافذ و لایه‌شکاف داشت


https://www.farsnews.com کتابی که 5 روز پس از درگذشت شاعرش منتشر شد

محمود حبیبی کسبی هم در این مراسم با بیان اینکه مرحوم شکوهی به عنوان یک شاعر نوآور در خراسان در شعر عاشقانه اجتماعی و بویژه مذهبی آئینی نحله جدیدی را بنیان گذاشت به خاطره‌ای از سال 95 و جشنواره شعر انقلاب اشاره کرد.

وی درباره چاپ آخرین اثر شکوهی عنوان کرد: به ایشان قول داده بودم که این مجموعه‌ای منتشر می‌شود اما یکی از شرمندگی‌هایم تا لحظه آخر حیات ایشان عدم انتشار این کتاب بود . این اثر 5 روز پس از درگذشت این شاعر منتشر شد.

امین اکبری جزء شاعرانی است که در لحظات پایانی عمر مرحوم شکوهی در کنار او بود که در این بزرگداشت به آشنایی خود با این شاعر از طریق مرتضی امیری اسفندقه اشاره کرد.

ایمان مرصعی از شاگردان مرحوم شکوهی چند رباعی و غزل خواند.


* امیری اسنفدقه: غلامرضا شکوهی به روایت متن زنده است

مرتضی امیری اسفندقه از دیگر شاعران حاضر در این مراسم که درباره شخصیت اخلاقی و ادبی مرحوم شکوهی سخن گفت. وی با اشاره به این که تشییع مرحوم شکوهی از بهشت زهرا یکی از غریبانه ترین تشییع هایی بوده که در آن حضور داشته است، اظهار کرد: غلامرضا شکوهی به روایت متن زنده است.

وی پس از خواندن شعری عاشقانه از غلامرضا شکوهی، گفت: عشق هم آئین اهل بیت (ع) است و اسلام چیزی جز رفاقت و عشق نیست. غلامرضا شکوهی هم با ما رفاقت کرد و اشعار ایشان را هم به این سبب آئینی می دانم.

امیری اسفندقه اظهار داشت: هنوز جای کار برای معرفی بهتر و بیشتر مرحوم شکوهی وجود دارد. البته کسانی که در حوزه فرهنگ و ادب و هنر مسئولیت دارند باید در این زمینه کار کنند. غلامرضا شکوهی روزی اش را از راه معلمی به دست می آورد و امروز خانواده او بر همین مدار هستند.  اگر شکوهی اعتراض می کرد، به قول فروغ فرخزاد به خاطر یک بشقاب پلو نبود، بلکه می خواست امور در جای درست و مناسب خود قرار بگیرند. امروز هم مسئولان باید سهم علم شکوهی را بدهند، نه چیزی بیشتر.